środa, 2 września 2015

Pewność siebie - akceptacja.


   Każdego dnia powinnyśmy wstawać i z radością patrzeć na swoje odbicie w lustrze. 
Ależ było by cudnie na świecie gdyby każdy tak czuł. Ale, od czego zależy to jak czujemy się sami z sobą. Co wpływa na naszą samoocenę ?

  Gdyby zadać pytanie: kim chciałbyś być? - jak dużo osób odpowiedziałoby, że chciało by być sobą? Zdrowe wyobrażenie o sobie polega właśnie na tym, aby siebie akceptować. Postrzeganie siebie przez nas samych ma wpływ na nasze życie i nasz los. To, co my myślimy o sobie jest ważniejsze od tego, co myślą o nas inni. Jeżeli nienawidzimy siebie to ta nienawiść będzie wpływała na całe nasze życie.

  Ja jestem na etapie budowania siebie na nowo, zaakceptowania siebie z wszystkim,
 co mam, z wszystkim moimi wadami (przecież każdy jakieś ma). Na moim ciele zarysował się wiek, dzieci, wszystkie zmartwienia. Wiem to i widzę, nie da się nie widzieć.. ale to właśnie ja. Można mnie lubić albo nie, ale czy to ważne?  Jeśli ktoś chce mieć mnie blisko to niech ma, ale w całości, z wszystkimi wadami, bo to one składają się na mnie. 

  Czując się źle z samym sobą przyjmujemy do siebie każdą obelgę czy uwagę. Zaborczość
 i zazdrość ujawniają lęk, że np. ktoś lepszy może odebrać nam partnera. Osoby, które maja kiepskie wyobrażenie o sobie nie uwierzą, gdy mówi się miłe rzeczy na ich temat, bo nie wierzą, że zasługują na jakiekolwiek pochlebstwa. Aby umieć przyjmować komplementy należałoby uwzględnić, że ktoś może o tobie naprawdę dobrze myśleć.

  Powinniśmy akceptować swój wygląd, płeć, uzdolnienia i ich brak, swoją przeszłość 
i teraźniejszości, zranienia i przykre doświadczenia oraz swój charakter.
Ceniąc siebie nie pozwalać się obrażać. Trzeba wykorzystać dobrze lata, jakie są do przeżycia, zaspokajać swoje najważniejsze potrzeby i pragnienia w rozsądnych granicach. 
W miarę wzrastania w nas umiejętności akceptacji samego siebie, wzrasta tez nasza zdolność akceptowania tego, co nas otacza. Powinniśmy cieszyć się z tego,
 co mamy i potrafić doceniać to wszystko. Czy doceniamy?


6 komentarzy:

 1. Doceniamy, ale dopiero gdy coś stracimy - niestety taka nasza natura
  www.puffa.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, czasem musi nastąpić jakiś zwrot w życiu (jakaś zmiana) żebyśmy potrafili to co mamy i jacy jesteśmy docenić.

   Usuń
  2. Ja z założenia zmian nie lubię. Bardzo mnie stresują choć oczywiście często okazuje się, że są zmianami na lepsze. Ale te nerwy ...
   www.puffa.pl

   Usuń
  3. Ja też wole mieć wszystko pod kontrolą, ale czasem zmiany są nieuniknione ;)

   Usuń
 2. Aniu jesteś śliczną i mądrą kobietą pamiętaj o tym :* znamy się już lata więc wiem co mówię :)

  OdpowiedzUsuń